کد خبر : 2896
تاریخ انتشار : شنبه 7 آگوست 2021 - 11:50

اختلاف ۴۷ ساله عشایر مغان با واگذاری اراضی حل شد

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: بستر اختلاف از زمان تصرف اراضی ملی بین دولت و عشایر از سال ۵۳ ایجاد شده بود که در دولت تدبیر و امید با پیگیری شبانه روزی استاندار اردبیل و مصوبه هیئت دولت برای همیشه حل شد. به گزارش صدای مغان، ارژنگ عزیزی در جریان واگذاری سند

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: بستر اختلاف از زمان تصرف اراضی ملی بین دولت و عشایر از سال ۵۳ ایجاد شده بود که در دولت تدبیر و امید با پیگیری شبانه روزی استاندار اردبیل و مصوبه هیئت دولت برای همیشه حل شد.

به گزارش صدای مغان، ارژنگ عزیزی در جریان واگذاری سند اراضی به تعاونی ها که در دفتر امام جمعه اردبیل انجام شد اذعان کرد: کشت و صنعت مغان از سال ۱۳۵۳ توسط شرکت های بین المللی راه اندازی شده و ۹۰ هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شده که ۶۳ هزار و ۵۸۰ هکتار برای ایجاد کشت و صنعت و دامپروری مغان تعیین حدود شده بود.

وی با بیان اینکه تعدادی از روستاها در داخل محدوده کشت و صنعت و دامپروری مغان قشلاق داشتند افزود: طبق بررسی ها با صورتجلسه برای ۲۳ قشلاق که جمعا یک هزار و ۷۳۳ خانوار بوده اند محدوده اراضی مشخص شده و به تدریج واگذار می شود.

عزیزی تصریح کرد: در دولت نهم یک مصوبه ناقص ابتر داده شده بود که مشکلی از قضیه عشایر را حل نمی کرد که در نهایت بعد از واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی مجددا پیگیری هایی که انجام شد.

وی با بیان اینکه با پیگیری استاندار اردبیل در سال گذشته مصوبه جدیدی داده شد افزود: در این مصوبه ۵ هزار و ۴۸۰ هکتار از اراضی شرکت کشت و صنعت مغان به نام سازمان جهاد کشاورزی انتقال داده شد تا این اراضی در قالب طرح ساماندهی و اسکان عشایر در داخل محدوده توسط هیئت هفت نفره واگذاری اراضی به عشایر واگذار و تعیین و تکلیف می شود.

معاون اقتصادی استاندار اردبیل  ادامه داد: این اراضی در قالب تعاون تشکل‌های تولید برای خانوارهای واجد الشرایط محدوده کشت و صنعت واگذار می شود و به موازات هم جهت شناسایی افراد دارای شرایط، تعیین نقشه و محدوده اراضی، تعیین محدوده قشلاقات و مناطق مسکونی و میزان تصرفات مشخص شده است

این مسئول گفت: پی‌گیری های لازم جهت عمل به اصل مصوب که انتقال سند اصلی از کشت و صنعت مغان به وزارت جهاد کشاورزی، انجام شد که در نهایت در ۱۲ مرداد ماه سال جاری این انتقال در دفترخانه ۷ پارس آباد مغان اتفاق افتاد که سند ۴ هزار و ۲۶۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان به نام وزارت جهاد کشاورزی انتقال یافت.

عزیزی افزود: در ادامه وزارت حهاد کشاورزی در راستای طرح ساماندهی واگذاری اراضی را انجام می دهد که در جلسه اول ۶ روستا از قبیل روستاهای مرتضی کندی، حلاج لار، صفرلو، نجف کندی، موسی لو و خانحسین کندی در هییت هفت نفره بررسی و نسبت واگذاری اراضی اقدام شد.

معاون اقتصادی استاندار اردبیل اضافه کرد؛ برای اینکه مسایل ثبتی تعاونی روستاهای مرتضی کندی و حلاجلار اماده بوده و مشکلی نداشته است امروز قرار داد واگذاری بصورت موردی توسط نماینده ولی فقیه و هییت هفت نفره انجام شد تا سایر روستاها نیز بعد از اتمام مسایل ثبتی انتقال قرار داد اتفاق می افتد.

وی گفت: با پیگیری شبانه روزی استاندار اردبیل و مساعدت دولت دوازدهم برای همیشه اراضی و اسکان عشایر محدوده کشت و صنعت مغان حل شد و به تدریج در قالب یک هکتار و سه هکتار بدون کوچکترین اجحاف در اختیار عشایر قرار می گیرد.

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.